Nemoci

Prvně bych se asi zmínil o možných chorobách a problémech, se kterými se můžeme setkat u sklípkanů pocházejících z odchytů ve volné přírodě (nakolik jsou takto pořízení pavouci přivezeni legálně je věc druhá a nemyslím si, že by bylo vhodné ji rozebírat na tomto místě).

Vnější paraziti

Tato varianta příživníků by se dala označit jako "menší zlo", čímž samozřejmě nechci vybízet k jejímu podceňování. Primárně se jedná o různé roztoče, kteří se však ne vždy živí samotným pavoukem, ale někdy koexistují v určité symbióze, kdy parazitují v oblasti chelicer a zajímají se spíše o zbytky pavoukovy potravy, než o samotného pavouka. Nebezpečnější jsou druhy žijící např. v místě kloubních spojení, kde je pavoučí kutikula nejslabší, tady ji rozrušují a živí se vlastně obsahem pavoučího těla.

Vnitřní paraziti

Sem patří napadení nematody, což jsou cca milimetroví červi žijící prakticky všude okolo nás. U odchycených kusů se můžeme setkat s mokvajícími ranami pokrytými vajíčky a larvami malých much. Tyto larvy pak postupně vyžírají méně důležité orgány svého hostitele a než nadejde čas jejich finální přeměny, sežerou i ty. Mezi vnitřní ale i vnější parazity patří lumčíci a jim podobné vosičky, které pro své potomstvo zabezpečují potravu tím, že do připravené nory zatáhnou bodnutím ochromeného pavouka a na jeho tělo nakladou svá vajíčka. Vylíhnuvší se larvy potom standardním způsobem devastují chudáka pavouka, aby na jeho uhynulém těle mohly oslavit triumf parazitismu :)

Plísně

Téma na dlouhé debaty, ovšem ve zkratce řečeno k napadení pavouka plísněmi docházi při chovu v nevhodných podmínkách, kdy dojde ke kombinaci příliš vlhkého a nevětraného prostoru. Vhodným způsobem léčby je přemístění chovance do čerstvého, velmi dobře větraného terária, vysušení ložisek plísně např. savým papírem či vatou a rozrušení těchto ložisek jemným štětečkem.

Bakterie a viry

Jedním slovem: problém. Většinou se nedají včas zjistit, ani léčit. Průběh napadení bývá velice různý, takže obrana je prakticky nemožná.

Zlomeniny, ulomeniny a vylomeniny

Snad každý chovatel se už setkal s tím, že jeho miláček nějakým způsobem přišel o končetinu, případně cheliceru. Snad každý v ten moment zjistil, že pokud to není zlomené opravdu špatně, tak si z toho pavouk skoro nic nedělá.Vzniklá rána se po určité době překryje strupem a po dalším svlékání docházi k regeneraci, která obzvlášť u mladých jedinců je obdivuhodná. Navíc příroda ve své prozíravosti dala pavoukům důležité orgány dvojmo, takže případná ztráta jedné chelicery není zase taková tragédie, protože i s jednou se jedná o výborného zabijáka. Co se týče zlomenin a utržených nohou, tak pokud k tomuto zranění dojde v místě kloubu, po nějaké době nemáme co řešit, protože se rána sama uzavře. Pokud k tomu však dojde někde jinde, je nejlepší řešení takovou končetinu v místě nejbližšího kloubu odříznout, či utrhnout, protože v ten moment jsou šance na uzavření rány podstatně menší, než kdy jindy.