Chov

Začneme asi úvahami jakého sklípkana si pořídit. Na jedné straně máme pavouky stromové, kteří většinu času budou pobývat na stěnách terária, případně skryti ve svém pavučinovém doupěti. Sice by se mohlo zdát, že si těchto pavouků chovatel ani moc neužije, ale spíš opak je pravdou (obzvlášť, když se takový druh rozhodne, že mimo terárium se mu bude líbít víc - opravdu není nad to, honit po obýváku rozdivočeného zástupce rodu Psalmopoeus, či Poecilotheria :). Navíc sem patří někteří opravdoví krasavci. Tím ovšem nechci říct, že by zemní druhy obecně byly ošklivější. To rozhodně není pravda. I mezi nimi lze nalézt druhy až překvapivě zbarvené.

Tato rozvaha je opravdu na místě, protože zcela logicky jí musíme podřídit volbu terária. V podstatě se nabízí tři varianty podle typu sklípkana:

  1. pro stromové druhy
  2. pro druhy zemní
  3. pro druhy podzemní

Zde umístěné nákresy berte pouze jako náčrtky, rozměry a vnitřní vybavení je nutno podřídit velikosti a požadavkům Vašeho nového mazlíčka, s čímž by Vám měl poradit prodejce.

Zemní
Podzemní
Stromové
 podzemni
stromove

Vybavení terária

Je samozřejmostí snaha vytvořit pavoukovi prostředí co možná nejpodobnější jeho přirozenému biotopu (vím, že 99% našich chovanců ho nikdy nevidělo, ale člověk se taky nenaučí dýchat pod vodou :). Takže je dobře, když terárium doplníme kousky kůry, či nějakou rostlinou (seznam vhodných druhů je uveden níže). Veškeré věci umístěné do terária musíme volit tak, aby se o ně pavouk neporanil. Takže - žádné kaktusy, ani fosforově zelení plastikoví potápěči tam nepatří. Taky je třeba se vyvarovat toho, že by náš chovanec v záchvatu budovatelských tendencí podryl půlkilový kámen a nechal ze sebe vytvořit položku do herbáře. Téměř nutností je miska s čistou vodou. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že ač pavoukům nebylo nadělěno větší množství inteligence, zlomyslní jsou dost, takže přesně si vyčíhají moment, kdy jim vodu v misce vyměníte a během dalších pěti minut tam najdete nefalšované "pavoučí bobky".

Substrát

Používáme pouze čisté přírodní materiály, jako hlínu, rašelinu, kůru, kokosovou drť - Lignocel apod. Je třeba zvážit některé výrobky průmyslově zpracované, neboť mohou obsahovat jedovaté impregnační látky a pojiva.

Nedoporučuje se používat čistý písek nebo štěrk. Tyto materiály jsou totiž ve spojení se zbytky potravy a exkrementy ideální živnou půdou pro baktérie a roztoče.

Rostliny

Vybrané rostliny by měly být odolné, aby zvládly bez problémů případnou sklerózu chovatele, či jeho odjezd na dovolenou. Jak ji bylo řečeno dříve, tyto rostliny nesmějí být nijak ostré, nebo s trny, které by mohli našemu chovanci jakkoliv ublížit. Jako vhodné druhy se jeví tyto:
Maranta leunocora - vysoká vzdušná vlhkost, vlhká půda, mnoho světla, teplota až 27°C.
Scindapsus spec. - vysoká vzdušná vlhkost, polovlhké dno, mírné osvětlení, teplota až 27°C.
Philodendron scandens - střední vzdušná vlhkost, vlhká půda, méně světla, teplota až 23°C.
Ficus repens - syn. F. pumilio - malá vlhkost vzduchu, vlhká půda, mnoho světla, teplota až 27°C.
Hoya caya (voskovka) - suchý vzduch, mírně vlhká půda, mnoho světla, až 24°C.
Syngonium spec - velmi vysoká vzdušná vlhkost, vlhká půda, mnoho světla, až 27°C.